O agencjach celnych

Z pomocy agencji celnych korzysta wielu eksporterów i importerów. Wynika to z faktu, że towary i towarzyszące im dokumenty, przekraczające granicę z Unią Europejską (Chiny, Ameryka, Tajlandia itp.), podlegają kontroli przeprowadzanej przez Urząd Celny.

Agencja celna reprezentuje klienta przed urzędem tzn. wykonuje wszystkie niezbędne działania w taki sposób, by klient nie został narażony na niepotrzebne koszty, a obsługa celna przebiegła w sposób szybki i bezproblemowy.

Jakie działania prowadzi agencja celna?


Przedstawiciele agencji doradzają wybór odpowiedniej procedury (odprawa czasowa, ostateczna, uszlachetnianie czynne, bierne) wypełniają wszystkie potrzebne do odprawy druki, a następnie dopełniają wszystkich formalności w Urzędzie Celnym. Jeśli obsługa celna spotyka się z problemami (brak wszystkich dokumentów, błędne dokumenty, brak znaku CE), agent celny służy pomocą i radą w jak najszybszym ich rozwiązaniu.

Bywa, że odprawa celna przedłuża się na tyle, że towar musi być złożony na składzie celnym lub importerowi zależy na odsunięciu w czasie płatności za VAT i cło. Wtedy też warto skorzystać z podpowiedzi agenta z jakiego składu skorzystać, bo skład celny ma wyższe ceny niż standardowy magazyn. Skład celny i agencja celna są narzędziami, które usprawniają przywóz i wywóz towarów poza granice państw niezrzeszonych.