Firma spedycyjna – o czym należy pamiętać?

firma przewozowa

Restrykcje prawne obowiązujące na obszarze europejskiej strefy celnej sprawiają, że import towarów, zarówno tych, które przeznaczone są na rynek wewnętrzny, jak i towarów z przeznaczeniem na reeksport nie należy do łatwych zadań. Z tego względu każdy importer musi współpracować z profesjonalną firmą spedycyjną. Jak wybrać odpowiednie przedsiębiorstwo?

Kompleksowa obsługa

centrum logistyczne

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby firma spedycyjna mogła zaoferować kompleksową obsługę związaną z importem towarów spoza europejskiej strefy celnej. W praktyce oznacza to, że spedycja powinna również działać jako firma logistyczna oraz oferować usługi celne i doradcze. Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że towar dotrze w planowanym terminie.

Usługi spedycyjne i logistyczne

W zakresie przewozu towaru warto zwrócić uwagę, czy spedycja zaoferować może wszystkie środki transportu tj. transport kolejowy, lotniczy, morski, drogowy. Z kolei w zakresie usług logistycznych warto upewnić się, czy wybrane przedsiębiorstwo może zaproponować zarówno usługę magazynowania, jak i dystrybucji.

W przypadku dystrybucji doskonale, jeżeli zamówiony towar może trafić bezpośrednio do klienta „pod drzwi”, niezależnie od tego, jaka ma być to lokalizacja. W kontekście usługi magazynowania należy pamiętać, że spedycja musi posiadać dobrze przygotowany magazyn do obsługi każdej kategorii towaru. Co jeszcze jest ważne?

Ponadto firma powinna być w stanie zająć się towarem niezależnie od jego stanu prawnego. Bezpośrednio łączy się to z usługami celnymi. Profesjonalna firma spedycyjna umożliwia klientom dostęp do składu celnego oraz do magazynu czasowego składowania, dzięki czemu towar zostaje w pełni zabezpieczony.