Laminowanie dokumentów jest ich skuteczną ochroną przed zniszczeniem

Pomimo faktu, że proces cyfryzacji dokumentów został ostatnio dość mocno zintensyfikowany, to wciąż jednak istnieje potrzeba posługiwania się dokumentami w formie papierowej. Jednak jak wiadomo, papierowe dokumenty mogą ulec zniszczeniu na skutek różnych czynników, dlatego najlepszym sposobem na ich trwałe zabezpieczenie jest laminowanie. Pojawia się zatem pytanie, na czym polega laminowanie dokumentów oraz ile to kosztuje.

W jakim celu stosuje się zabieg laminowania dokumentów?

Laminowanie dokumentów to proces, w trakcie którego papier umieszczany jest pomiędzy dwiema warstwami folii laminacyjnej, a następnie całość poddawana jest zabiegowi złączenia warstw w specjalnym urządzeniu zwanym laminatorem.

Rolą powłoki foliowej jest zabezpieczenie papieru przed zniszczeniem, które może być spowodowane jego zalaniem, zabrudzeniem czy przedarciem. Specjalna folia laminacyjna chroni także unikatowe i cenne dokumenty przed promieniowaniem UV.

Na czym polega proces laminowania dokumentów?

Jeżeli chodzi o przebieg procesu laminowania dokumentów, to można go wykonywać na zimno, ciepło lub ręcznie poprzez użycie folii samoprzylepnych. Większość laminatorów przystosowana jest do pracy w obu powyższych trybach.

Folia laminacyjna dostępna w ofercie sklepu CopyShop jest specjalnym rodzajem powłoki, która ma kształt prostokąta o zróżnicowanych wymiarach, co ułatwia dobranie odpowiedniego rozmiaru folii do wymiarów papieru. Od strony wewnętrznej powłoka laminacyjna wyposażona jest w specjalny klej, który łączy wszystkie warstwy w trwałą całość pod wpływem temperatury lub silnego nacisku wytwarzanego wewnątrz urządzenia.

Ile kosztuje proces laminowania dokumentów?

Zabezpieczenie dokumentów poprzez ich laminowanie nie generuje dużych kosztów, a jest trwałym i skutecznym zabezpieczeniem papieru przed uszkodzeniem.

Cena laminowania jednej strony to koszt od 0,70 groszy do 1 złotego w zależności od rozmiaru arkusza papieru.

Można zatem zauważyć, że laminowanie dokumentów jest niskobudżetową, skuteczną formą zabezpieczenia ważnych papierów na bardzo długi czas.