Obwoluty i wszystko to, co trzeba o nich wiedzieć

obwoluta na dokumenty

Obwolutami nazywamy okładki ochronne, które wytwarzane są z substancji syntetycznych lub z papieru. Przeznaczeniem obwoluty w większości przypadków jest ochrona okładki danej książki, by przedmiot ten nie ulegał zniszczeniu w trakcie używania (czytania). Obwoluty charakteryzują się zagiętymi brzegami, które zachodzą na wnętrza skrzydeł okładki danej książki.

Obwoluta: cechy

Obwoluta na dokumenty, którą kupisz tutaj, charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • jest zadrukowywana wyłącznie z jednej strony;
  • pełni bardzo istotne funkcje marketingowe oraz informacyjne;
  • drukowana jest na papierze o bardzo wysokiej jakości;
  • często jest lakierowana lub laminowana.

Do niewątpliwych zalet używania obwoluty należy fakt, że możliwe jest drukowanie na niej o wiele bardziej zróżnicowanych elementów niż na samej okładce, która jest oklejona płótnem. Obwoluty to jedna płaszczyzna, która w żadnym miejscu nie jest przecięta albo rozerwana. Dzięki temu może być używana do drukowania wybranych rzeczy na całej swojej powierzchni.

Obwoluty: dodatkowe informacje

Każde ze skrzydeł obwoluty wykorzystywane jest w różnych celach. Najczęściej umieszcza się na nich streszczenia, noty biograficzne czy recenzje, a w przypadku biur również stosowne dane pomagające w identyfikowaniu książki, którą chroni obwoluta. Czasem obwoluty występują w postaci przezroczystej, ale nie wpływa to na ich jakość. Obwoluta to nie tylko ochrona okładki książki, rejestru czy notatnika, to również (do pewnego stopnia) przedmiot spełniający funkcje estetyczne.