Od czego zależy cena wydruku plakatów?

plakat do druku

Wydruk plakatu na zamówienie to duże wyzwanie. Każdy chciałby przecież posiadać piękne i funkcjonalne wydruki. Tymczasem drukarnie oferują swoje produkty w bardzo różnych cenach. Co wpływa na cenę wydruku?

Format

plakat do druku

Druk plakatów przebiega różnie w zależności od tego, jaką mają one mieć wielkość. Jest kilka standardowych rozmiarów, które można wybrać. Czasami można też zamówić drukowanie plakatów o zupełnie innych wymiarach. Trzeba się jednak liczyć z dwoma sprawami. Większe plakaty będą droższe – to naturalne, bo do ich produkcji zużyto więcej surowców. Drugą sporawą jest to, że wymiar niestandardowy łączy się z większym wyzwaniem dla drukarni takim jak przestawianie ustawień maszyn, docinanie papieru itd. W takim wypadku wydruk plakatu także może być droższy.

Jakość plakatów – papieru i druku

Pod tym punktem należy uwzględnić jakość papieru oraz samego wydruku. Niektóre zakłady poligraficzne uzależniają cenę też od procentowej ilości zadrukowanej powierzchni papieru oraz od używanych kolorów. Wersja monochromatyczna zwykle bywa tańsza niż kolorowa. Oczywiście druk plakatów z elementami ozdobnymi np. złoceniami jest droższy. Warto, więc dobrze przemyśleć projekt i przekalkulować jego produkcję, zanim zaplanuje się drukowanie plakatów. To szczególnie ważne w przypadku, gdy drukuje się niewielkie nakłady. W takim wypadku nie można liczyć na tak atrakcyjne ceny, jak przy bardzo dużych zamówieniach.